کاربرگ فصل جمع و تفریق ریاضی دوم دبستان رایگان

کاربرگ فصل جمع و تفریق ریاضی دوم دبستان رایگان

فصل دوم: جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم شامل مباحث: جمع و تفریق ده تایی، جمع و تفریق، جمع و تفریق دو عدد دو رقمی است.

چیدمان فصل دوم کتاب ریاضی دوم دبستان (جمع و تفریق اعداد دو رقمی) عبارتند از:

مرور فصل

جمع و تفریق ده تایی

جمع و تفریق

حل مساله به روش الگوسازی

جمع و تفریق دو عدد دو رقمی

جمع و تفریق دو عدد

طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع و تفریق ده تایی (واحد یادگیری ۱ و ۲، صفحه ۱۹ تا ۲۵)

هدف کلی:

واحد یادگیری ۱

  • آشنایی با جمع و تفریق دو عدد دو رقمی بدون انتقال و با فرایند عملی و استدلال عددی
  • آشنایی با دسته‌بندی‌های با مضارب دهدهی و جمع سطری و ستونی
  • آشنایی با تقریب زدن عدد دو رقمی

واحد یادگیری ۲

  • آشنایی با جمع‌های اساسی نوع اول (دو عدد یک رقمی با حاصل جمع یک رقمی) و نوع دوم (دو عدد یک رقمی با حاص جمع دو رقمی)
  • آموزش جمع و تفریق ستونی بدون انتقال

 اهداف جزیی:

واحد یادگیری ۱

  • جمع و تفریق با شکل بر مبنای ۱۰ و مضارب دهدهی
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی (ذهنی)
  • جمع و تفریق روی محور
  • برقراری ارتباط بین دسته‌های ده‌تایی و نمایش آن با انگشتان دست
  • آموزش محور به صورت دهدهی
  • کاشی‌کاری و معماری
  • شمارش ده تا ده‌تا رو به جلو روی محور
  • جمع و تفریق با رسم شکل، چینه، محور
  • تصویر و شکل سازی با دسته های ده تایی
  • تقریب زدن روی محور
  • حدسیه سازی
  • جمع و تفریق سطری و ستونی
  • تبدیل زبان کلامی به نماد ریاضی و برعکس
  • نمایش انواع شیوه‌های دسته‌بندی

واحد یادگیری ۲

  • جمع و تفریق با شکل، تصویر، محور، چینه و چوب خط، ذهنی
  • جمع و تفریق ذهنی
  • جمع و تفریق با جدول ترکیبی و با چینه‌های ده تایی
  • جمع و تفریق با روش حرکت رو به جلو و جمع دوقلوها و جداول ترکیبی رو به عقب از روی جدول اعداد
  • روش‌های مختلف در جمع دو عدد به روش داستان‌گویی و حل مسئله
  • جمع و تفریق با روش حرکت رو به جلو و عقب روی محور
  • مقایسه انواع روشهای محاسبه

اهداف رفتاری:

واحد یادگیری ۱

  • انجام جمع و تفریق با مضارب ده روی محور، با کمک شکل، با انگشتان دست
  • انجام جمع تفریق سطری و ستونی
  • تبدیل زبان کلامی به نماد ریاضی و برعکس
  • تقریب به کمک شکل و محور
  • رسیدن به مدلسازی و حدسیه سازی

واحد یادگیری ۲

  • انجام جمع و تفریق ستونی و سطری با کمک شکل
  • مقایسه روشهای جمع و تفریق
  • بیان علاقمندی خود به یک روش محاسبه خاص
  • یادگیری مفهوم انتقال
  • انجام جمع های دوقلو با جدول ترکیبی
  • بررسی راه های متفاوت برای رسیدن به جواب

طرح درس ریاضی دوم دبستان واحد حل مساله (صفحه ۲۶ و ۲۷)

هدف کلی:

  • آموزش حل مسئله با روش و راهبرد و تفکر نظام‌دار
  • آموزش دقیقه در ساعت

اهداف جزیی:

  • حل مسئله با تفکر نظام ‌دار
  • الگویابی عددی
  • آماده سازی برای ربع و حرکت عقربه بزرگ در ساعت
  • جمع‌های ترکیبی
  • حل مسئله با جداول ارزش مکانی
  • آموزش دقیقه در ساعت
  • آماده سازی برای کسر با بُرش
  • تقریب زدن روی ساعت

اهداف رفتاری:

  • نوشتن همه حالات ممکن یک مساله با استفاده از تفکر نظام‌دار
  • مقایسه راهکارهای خود با راهکارهای دیگران
  • رسیدن به نظم فکری با الگویابی عددی و هندسی
  • خواندن دقیقه در ساعت

طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع و تفریق دو عدد دو رقمی (واحد یادگیری ۳ و ۴، صفحه ۲۸ و ۳۴)

هدف کلی:

واحد یادگیری ۳

  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی
  • نمایش تقریبی اعداد روی محور اعداد

واحد یادگیری ۴

  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی به صورت فرایندی
  • استفاده از تقریب زدن در جمع و تفریق اعداد دو رقمی

اهداف جزیی:

واحد یادگیری ۳

  • جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با رسم شکل و جدول ارزش مکانی
  • جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی بدون انتقال
  • جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با استفاده از گسترده‌نویسی از روی شکل
  • جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با نمایش جبری و گسترده نویسی
  • خواندن ساعت با دقیقه
  • تقریب زدن روی محور
  • جمع و تفریق فرایندی
  • الگویابی و شمارش ۵ تا ۵ تا روی ساعت
  • جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با مضارب ده روی محور اعداد

واحد یادگیری ۴

  • جمع و تفریق با عبارت جبری روی شکل
  • تقریب زدن
  • استفاده از جدول اعداد برای جمع و تفریق فرایندی و شمارش رو به جلو و عقب
  • حل مسئله مربوط به جمع و تفریق فرایندی
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی به صورت ستونی و محاسبات فرایندی
  • خواندن و نوشتن ساعت با دقیقه
  • جمع و تفریق دو عدد با روش فرایندی

اهداف رفتاری:

واحد یادگیری ۳

  • دانش آموزان باید جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را با چینه، محور و جدول ارزش مکانی انجام دهند
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را بدون انتقال و با کمک شکل و گسترده نویسی انجام دهند
  • ساعت را با دقیقه و به صورت شمارش های پنج تا پنج تا رو به جلو بخوانند
  • اعداد دو رقمی را روی محور نشان دهند
  • تقریب اعداد دو رقمی را انجام دهند
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با مضارب عدد ۱۰ را روی محور اعداد محاسبه کنند

واحد یادگیری ۴

  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را با روش فرایندی انجام دهند
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را بدون انتقال و با چینه انجام دهند
  • ساعت را با دقیقه بخوانند و بنویسند
  • از جدول اعداد دو رقمی برای جمع و تفریق فرایندی و شمارش رو به جلو و رو به عقب استفاده کنند
  • مسئله مربوط به جمع و تفریق فرایندی را حل کنند
  • جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را به صورت ستونی انجام دهند

ارزشیابی تشخیصی:

در هر واحد یادگیری با توجه به اطلاعاتی که باید دانش‌اموز در واحد قبلی کسب کرده باشد سوالاتی را مطرح کنید.

روش تدریس:

  • نمایشی
  • پرسش و پاسخ
  • سخنرانی
  • کار گروهی
  • اکتشافی
  • داستان گویی

وسایل لازم:

  • چینه
  • نی
  • مهر محور دهدهی (در صورت تمایل)
  • ساعت دقیقه دار
  • ذره بین
  • تخته و ماژیک
  • کتاب درسی

ارزشیابی پایانی: 

مثال‌های ارائه شده داخل کتاب درسی یا کمک درسی را به روش‌های خواسته شده به همراه دانش‌آموزان حل کنید

تعیین تکلیف:

  • حل انواع جمع‌های دو رقمی با استفاده از همه روش‌هایی که به آن‌ها آموزش داده‌اید
  • ارائه مثال‌ از کارهای روزمره که به روش فرآیندی و مرحله به مرحله انجام می‌شود
  • نوشتن یک مساله و حل جمع و تفریق آن به روش فرآیندی

شما میتوانید برای آموزش کامل ریاضی دوم ابتدایی به بخش دوره های آموزشی نخبگان آکادمی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *