فصل دوم: جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم شامل مباحث: جمع و تفریق ده تایی، جمع و تفریق، جمع و تفریق دو عدد دو رقمی است.
چیدمان فصل دوم کتاب ریاضی دوم دبستان (جمع و تفریق اعداد دو رقمی) عبارتند از:
مرور فصل
جمع و تفریق ده تایی
جمع و تفریق
حل مساله به روش الگوسازی
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی
جمع و تفریق دو عدد
طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع و تفریق ده تایی (واحد یادگیری ۱ و ۲، صفحه ۱۹ تا ۲۵)
هدف کلی:
واحد یادگیری ۱
- آشنایی با جمع و تفریق دو عدد دو رقمی بدون انتقال و با فرایند عملی و استدلال عددی
- آشنایی با دستهبندیهای با مضارب دهدهی و جمع سطری و ستونی
- آشنایی با تقریب زدن عدد دو رقمی
واحد یادگیری ۲
- آشنایی با جمعهای اساسی نوع اول (دو عدد یک رقمی با حاصل جمع یک رقمی) و نوع دوم (دو عدد یک رقمی با حاص جمع دو رقمی)
- آموزش جمع و تفریق ستونی بدون انتقال
اهداف جزیی:
واحد یادگیری ۱
- جمع و تفریق با شکل بر مبنای ۱۰ و مضارب دهدهی
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی (ذهنی)
- جمع و تفریق روی محور
- برقراری ارتباط بین دستههای دهتایی و نمایش آن با انگشتان دست
- آموزش محور به صورت دهدهی
- کاشیکاری و معماری
- شمارش ده تا دهتا رو به جلو روی محور
- جمع و تفریق با رسم شکل، چینه، محور
- تصویر و شکل سازی با دسته های ده تایی
- تقریب زدن روی محور
- حدسیه سازی
- جمع و تفریق سطری و ستونی
- تبدیل زبان کلامی به نماد ریاضی و برعکس
- نمایش انواع شیوههای دستهبندی
واحد یادگیری ۲
- جمع و تفریق با شکل، تصویر، محور، چینه و چوب خط، ذهنی
- جمع و تفریق ذهنی
- جمع و تفریق با جدول ترکیبی و با چینههای ده تایی
- جمع و تفریق با روش حرکت رو به جلو و جمع دوقلوها و جداول ترکیبی رو به عقب از روی جدول اعداد
- روشهای مختلف در جمع دو عدد به روش داستانگویی و حل مسئله
- جمع و تفریق با روش حرکت رو به جلو و عقب روی محور
- مقایسه انواع روشهای محاسبه
اهداف رفتاری:
واحد یادگیری ۱
- انجام جمع و تفریق با مضارب ده روی محور، با کمک شکل، با انگشتان دست
- انجام جمع تفریق سطری و ستونی
- تبدیل زبان کلامی به نماد ریاضی و برعکس
- تقریب به کمک شکل و محور
- رسیدن به مدلسازی و حدسیه سازی
واحد یادگیری ۲
- انجام جمع و تفریق ستونی و سطری با کمک شکل
- مقایسه روشهای جمع و تفریق
- بیان علاقمندی خود به یک روش محاسبه خاص
- یادگیری مفهوم انتقال
- انجام جمع های دوقلو با جدول ترکیبی
- بررسی راه های متفاوت برای رسیدن به جواب
طرح درس ریاضی دوم دبستان واحد حل مساله (صفحه ۲۶ و ۲۷)
هدف کلی:
- آموزش حل مسئله با روش و راهبرد و تفکر نظامدار
- آموزش دقیقه در ساعت
اهداف جزیی:
- حل مسئله با تفکر نظام دار
- الگویابی عددی
- آماده سازی برای ربع و حرکت عقربه بزرگ در ساعت
- جمعهای ترکیبی
- حل مسئله با جداول ارزش مکانی
- آموزش دقیقه در ساعت
- آماده سازی برای کسر با بُرش
- تقریب زدن روی ساعت
اهداف رفتاری:
- نوشتن همه حالات ممکن یک مساله با استفاده از تفکر نظامدار
- مقایسه راهکارهای خود با راهکارهای دیگران
- رسیدن به نظم فکری با الگویابی عددی و هندسی
- خواندن دقیقه در ساعت
طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع و تفریق دو عدد دو رقمی (واحد یادگیری ۳ و ۴، صفحه ۲۸ و ۳۴)
هدف کلی:
واحد یادگیری ۳
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی
- نمایش تقریبی اعداد روی محور اعداد
واحد یادگیری ۴
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی به صورت فرایندی
- استفاده از تقریب زدن در جمع و تفریق اعداد دو رقمی
اهداف جزیی:
واحد یادگیری ۳
- جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با رسم شکل و جدول ارزش مکانی
- جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی بدون انتقال
- جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با استفاده از گستردهنویسی از روی شکل
- جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با نمایش جبری و گسترده نویسی
- خواندن ساعت با دقیقه
- تقریب زدن روی محور
- جمع و تفریق فرایندی
- الگویابی و شمارش ۵ تا ۵ تا روی ساعت
- جمع و تفریق دو عدد ۲ رقمی با مضارب ده روی محور اعداد
واحد یادگیری ۴
- جمع و تفریق با عبارت جبری روی شکل
- تقریب زدن
- استفاده از جدول اعداد برای جمع و تفریق فرایندی و شمارش رو به جلو و عقب
- حل مسئله مربوط به جمع و تفریق فرایندی
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی به صورت ستونی و محاسبات فرایندی
- خواندن و نوشتن ساعت با دقیقه
- جمع و تفریق دو عدد با روش فرایندی
اهداف رفتاری:
واحد یادگیری ۳
- دانش آموزان باید جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را با چینه، محور و جدول ارزش مکانی انجام دهند
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را بدون انتقال و با کمک شکل و گسترده نویسی انجام دهند
- ساعت را با دقیقه و به صورت شمارش های پنج تا پنج تا رو به جلو بخوانند
- اعداد دو رقمی را روی محور نشان دهند
- تقریب اعداد دو رقمی را انجام دهند
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با مضارب عدد ۱۰ را روی محور اعداد محاسبه کنند
واحد یادگیری ۴
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را با روش فرایندی انجام دهند
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را بدون انتقال و با چینه انجام دهند
- ساعت را با دقیقه بخوانند و بنویسند
- از جدول اعداد دو رقمی برای جمع و تفریق فرایندی و شمارش رو به جلو و رو به عقب استفاده کنند
- مسئله مربوط به جمع و تفریق فرایندی را حل کنند
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی را به صورت ستونی انجام دهند
ارزشیابی تشخیصی:
در هر واحد یادگیری با توجه به اطلاعاتی که باید دانشاموز در واحد قبلی کسب کرده باشد سوالاتی را مطرح کنید.
روش تدریس:
- نمایشی
- پرسش و پاسخ
- سخنرانی
- کار گروهی
- اکتشافی
- داستان گویی
وسایل لازم:
- چینه
- نی
- مهر محور دهدهی (در صورت تمایل)
- ساعت دقیقه دار
- ذره بین
- تخته و ماژیک
- کتاب درسی
ارزشیابی پایانی:
مثالهای ارائه شده داخل کتاب درسی یا کمک درسی را به روشهای خواسته شده به همراه دانشآموزان حل کنید
تعیین تکلیف:
- حل انواع جمعهای دو رقمی با استفاده از همه روشهایی که به آنها آموزش دادهاید
- ارائه مثال از کارهای روزمره که به روش فرآیندی و مرحله به مرحله انجام میشود
- نوشتن یک مساله و حل جمع و تفریق آن به روش فرآیندی
شما میتوانید برای آموزش کامل ریاضی دوم ابتدایی به بخش دوره های آموزشی نخبگان آکادمی مراجعه کنید.